Sok Noni

General 0 Comments

Egzotyczna roślina nazywana Noni to morwa indyjska – krzew pochodzący z południowo-wschodniej Azji, od wieków wykorzystywany przez mieszkańców Polinezji jako roślina lecznicza. Coraz więcej Polaków również go stosuje – czy słusznie?

Mieszkańcy Polinezji potrafią wykorzystać każdą najmniejszą część tej rośliny, w celu wykonania z niej leczniczych medykamentów. Największe właściwości lecznicze przypisuje się jednakże owocom – i to z nich wyciskany jest sok, który można kupić w Polsce.
Działanie antynowotworowe owoców zostało potwierdzone przez badaczy – eksperyment był prowadzony na myszach. Jednakże kolejne testy wskazały, że istnieje limit spożycia tego soku – nie można zatem przesadzać z ilością wypijanego przez nas płynu. Sok z morwy indyjskiej może również zapobiec miażdżycy – poprawia bowiem profil lipidowy. Ponadto zwalcza bakterie w jamie ustnej oraz infekcje w układzie pokarmowym – działa bowiem antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Dlatego też w swoim rodzimym środowisku stosowany jest na przykład jako środek na przeziębienie i infekcje gardła oraz jako środek przeciwbólowy.
Należy jednakże zachować szczególną ostrożność – nie wszyscy mogą zdecydować się na taką ziołową terapię. Unikać picia soku z noni muszą koniecznie kobiety w ciąży oraz dzieci. Niewskazany jest również dla osób z chorymi nerkami, wątrobą, sercem oraz zażywających leki między innymi moczopędne i na nadciśnienie.

Dodaj komentarz