Czym charakteryzuje się miażdżyca kończyn dolnych?

General , , , 0 Comments

Jedną z najpopularniejszych chorób miażdżycowych nie tylko w Polsce, ale również na świecie jest miażdżyca kończyn dolnych dokuczliwa już choćby ze względu na uciążliwość objawów. Jest to jedna z tych chorób, o których powinno się wiedzieć jak najwięcej, szybka reakcja może bowiem przyczynić się do zahamowania jej rozwoju.

Jak rozpoznać miażdżycę kończyn dolnych?
Objawy miażdżycy kończyn dolnych mogą różnić się w zależności od tego, w jakim wieku jest pacjent oraz jaki jest ogólny stan jego zdrowia. Początkowo nie muszą być przy tym ani zbyt intensywne, ani przesadnie dokuczliwe. Choć jednak nie zawsze wzbudzają niepokój od samego początku, zdecydowana większość z nich jest na tyle charakterystyczna, że dość łatwo można powiązać ją z tym schorzeniem.
Jeden z pierwszych związany jest z częstym ziębnięciem nie tylko palców, ale również całej stopy. Zjawisko to nie jest zależne od pory dnia, nie można go też jednoznacznie powiązać z tym, jak się ubieramy i jakie buty nosimy. Pacjenci skarżą się często także na bóle łydek pojawiające się nawet po niewielkim wysiłku. Owszem, bóle te nie są zbyt uciążliwe i ustępują już po krótkim odpoczynku, sama ich obecność potrafi jednak budzić niemały niepokój. Im bardziej zaawansowana jest miażdżyca, tym silniejsze są sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm chorego. W pewnym momencie częstym zjawiskiem stają się więc silne bóle palców oraz łydek, drętwienie nóg, które ustępuje podczas ich masowania, a także bóle ud irytujące już choćby dlatego, że pojawiają się i nasilają, gdy pacjent znajduje się w pozycji leżącej. U chorych zmienia się również wygląd skóry nóg, która nie tylko blednie, ale również sprawia wrażenie zimniejszej niż wcześniej.

Jak przeciwdziałać miażdżycy kończyn dolnych?
U pacjenta zmagającego się z miażdżycą kończyn dolnych kluczowe znaczenie wydaje się mieć leczenie farmakologiczne. Pomagają przede wszystkim leki, które rozszerzają naczynia krwionośne, za wartościowe można jednak uznać i te, dzięki którym dochodzi do zmniejszenia krzepliwości krwi. Innym sposobem na przynajmniej częściowe uporanie się z problemem jest zabieg, dzięki któremu można nie tylko poszerzyć, ale również udrożnić tętnicę, gdy zaś choroba wchodzi w zaawansowane stadium, koniecznością okazuje się leczenie operacyjne. Skuteczność leczenia nie jest jednak uzależniona wyłącznie od zaangażowania lekarzy, duży wpływ na nią ma bowiem również determinacja, która powinna charakteryzować pacjenta. Oczekuje się od niego przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych i bardziej aktywnego trybu życia, znakomitym rozwiązaniem jest jednak również rezygnacja z używek.

Dodaj komentarz